Reading Slump Analizi

Sanırım yukarıdaki başlıkla çoğu okurun ortak derdine parmak basmış bulunmaktayım.

“Kitap okuyamamak” buramıza kadar geldiğinde.

Daha önce kitap okuma konusunda kendimizi nasıl şevke getirebileceğimize dair iki yazı yazmıştım. Buradan ve buradan o yazılarıma ulaşabilirsiniz. Ancak eksik kaldığını gördüğüm yönleri olduğunu hissettiğimden buraya daha derinlemesine işleyeceğim bir yazı daha yazmak istedim. Bu yazı baya uzun bir süreçte yazılmış olacak. Ve buraya günlük gibi fakat bir iç görüye ulaşabildiğim zamanlar yazacağım.

Not: Her arka plan rengi farklı bir tarihte yazılan yazıları ayırt ediyor.

16.11.2020

İçimizdeki şeytan kitabını da okuyup bitirdikten sonra normalde motora bağlamış gibi okurken, yeniden, okuma düzenim bozuldu. Kitap sanırım baya ağırdı yani okurken fark etmedim ama muhtemelen içimdeki bir yerlere dokunduğu için bu kadar etkiledi beni. Bence çoğu insanın da, süper iradeli ve sorumluluk sahibi insanları es geçersem :D, vicdanına dokunacaktır. Sözün özü güzel kitaptır, geç kalmadan okumanızı tavsiye ederim.

Motivasyon değişik bir konu. Geçenlerde burada takip ettiğim sevgili Yazarkarga’nın blogunda yayınlanan şu yazıda da güzel öneriler var baya. Fakat farkettiğim kadarıyla ertelemeyi önlemek için yapmak gereken şeyler için bile bir motivasyonumuz olması lazım. Çünkü bu son zamanlarda, hiçbir şey yapamıyorum ve de durumu değiştirmek için de içimden bir şey gelmiyor. Mesela ders çalışmam gereken yerde kitap okursam vicdanen rahatsız oluyorum, bu seferde kitap da okumuyorum ama ders de çalışmıyorum. Böyle bir kısır döngünün içindeyim. Bu motivasyonsuzluk muhtemelen öncelikli görevlerimi tamamlamamış olmam ile alakalı. Evet burayı yakaladık. O zaman diyoruz ki;

KURAL 1: Öncelikli işlerini bitirdikten sonra, kitap okuma fikri vicdanını rahatsız etmiyorsa, kitap oku.

17.11.2020

Bugün de ne ders çalışasım var ne de kitap okuyasım. Şu an elimde Martin Eden var, okumaya başladıklarımdan. Fakat anlatım tarzından dolayı sıkıldım. Yeni bir kitaba da başlama isteğim yok. Ve şunu fark ettim şuan: Yeni olan her şey beni korkutuyor. Mesela yeni bir diziye ya da filme başlamak bana angarya gibi geliyor. Korku duygusu değil de daha çok endişe, yorgunluk, bıkkınlık duygularının yanı sıra; neden okuyayım, neden yapayım, hiçbir işe yaramayacak ki, ne öğreneceğim, ayırdığım vakte değecek mi, daha fonksiyonel başka şeyler yapabilir miydim vb. düşünceler aklıma geliyor. Ama bunları ancak bugün Youtube’da takip ettiğim R.C. Waldun’un şu videosunu dinledikten sonra farkettim. Aslında bütün bu sorular zihnimin içinde dönüyordu ama farkında değildim.

Waldun videosunda; bazı insanlardan nasıl daha çok kitap okuyabilirim, motivasyonumu nasıl kazanabilirim gibi sorular aldığını söylüyor. Bunun üzerine de herkes için ‘tips’ denilen şöyle yaparsanız şuna ulaşırsınız tarzı şeyler söylemeyeceğim fakat daha genel bir bakış açısıyla kendinize şu soruyu sorun diyor: Neden bu kitabı okumak istiyorum?

Çoğu insanın çok kitap okuyan ya da iyi bir okuyucu sıfatına duydukları hayranlık sebebiyle okumak istediklerini ya da örneğin çoğu insanın Dostoyevski okumak istiyorlarsa bunu onu okumaları gerektiğini düşündükleri için ve de bu gerekliliğin popülariteden geldiği için okumaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Kısaca kitap okuma ile alakalı bir üst-bilişe sahip olun, diyor Waldun.

KURAL 2: Kendine ben bu kitabı neden okumak istiyorum sorusunu sor.

18.11.2020

Dün akşam yeni aldığım Balzac’ın Gizli Başyapıt isimli kitabını okumak için kitaplıktan çıkardım. Sonra dedim ki ben ne yapıyorum? Daha hiç kitap okuyasım yokken birden kitap okuma isteğim geldi. Sonra kendime Kural 2’deki soruyu sorunca şu cevabı verdim kendi kendime, bu kitap ince olduğu için; hemen bitirebileceğimi düşündüğüm için okumak istiyorum. Kısacası aradan çıksın istiyorum. Bu cevabı yorumlarsam şu anlama gelir: Kitap okumayı bir meta haline getirmişim. Yani o benim için “çok okuyan biri sıfatına ulaşmam için bir araç”, belki bu yüzden kitaptan alabileceğimden daha az zevk duymama sebep oluyor.

21.11.2020

R.C. Waldun’un dün izlediğim “bütün klasikleri okumanıza gerek yok” çeviri başlıklı videosundan hareketle bir şeyler yazacağım. Bu videoda vermek istediği mesaj ise; kendi tarzınızı kendiniz bulun, başkalarının önerilerini dinleyin fakat günün sonunda kendiniz bildiğinizi/istediğinizi okuyun. Yani şu kitabı önerdiler, çok önemliymiş vs laflardan hareketle kitap alıp okumayın diyor. Çünkü kitaptan zevk alamazsınız diyor. Bir de çok beğenilen/takdir edilen bir kitaptan siz zevk almadığınızda ya da bir şey anlamadığınızda kendinizi niye onlar gibi takdir edemedim; ben aptalım, yetersizim vb. gibi farkında olmadan bazı hislere kapılabileceğimizden bahsetti. Bu konuda kendi davranışlarımdan bahsedecek olursam, gerçekten de, çoğu kitabı okunması gerektiğini düşündüğüm için okuduğumu farkettim. Konusunu gerçekten merak edip aldığım kitaplar çok az. Ve de yetersiz hissetme konusunu çok hissediyorum. Öyleyse;

KURAL 3: Kitap okuma listelerinden ve önerilerinden çoğunlukla kaçın. Yalnızca içeriğini çok merak ettiğin kitapları al ve oku.

Toparlamak gerekirse,

Okuma motivasyonumuzun olması için çoğunlukla merak duygusunun körüklenmesi gerekiyor. Merak duygusu her zaman oluşmayabiliyor. Bütün bu okumalar kendi tarzımızı oluşturmak için gerekli. Daha çok okumadan bir stil oluşturamayız, bu çok açık. Ve aslında bu bir döngü ve bu döngüde karşımıza çıkan engellerden ve daha hızlı nasıl yol alabiliriz, bunlardan bahsettim.

Bence en önemli nokta sorumlulukların bitirilmesi ile ilgili.

Ayrıca, günlük planlar kurma ve yönetme konusunda bir yazı da yazmak istiyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım bir şeyler aydınlatabilmişimdir zihninizde…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: