Aralık 2020 Okumalarım

Carson McCullers – Kadransız Saat

Roman, Amerika’da geçiyor, bir yandan hayatı ve ölümü sorgulamaları, bir yandan da yoğun bir şekilde ırksal ayrımcılıkları kendine konu ediniyor. Kadransız Saat’i okurken içimi bir sıcaklık kapladığını hatırlıyorum. Açıkçası ana karakterin kim olduğunu kestiremedim. Çünkü sanki hepsine eşit söz hakkı verilmiş gibiydi. Bu belki de yazarın, ırkçılık hakkında yazdığı için, kullandığı protesto niteliğinde bir tekniktir.

Frances Hodgson Burnett – Gizli Bahçe

V.C. Andrews pembe gözlüklerini takıp bir kitap yazmış olsaydı işte bu olurdu dedim. Temel olarak sevginin iyileştiriciliği ve dönüştürücülüğü üzerine bir mesaj verilmek istenmiş. Bunun ne kadar geçerli olduğuna dair fikriniz sizin ne renk gözlük taktığınıza bağlı 😉

Halil Cibran – Ermiş

Belki hep mutlu olduğum ama şuanda hüzünle hatırladığım zamanları hatırlattı bana. Kâh gün batımı kâh sonu olmasa keşke dediğim akşamlar… O kadar huzurlu hissettirdi ki özellikle sonlarına doğru… O mutlu anları şuanda da mutlulukla hatırlamamı sağladı. Gözlerim kamaştı, anılarımda batan güneşten. Ve içimden bir fısıltı kopup geldi dudaklarıma teşekkürler diye, bunu bana yaşattığın için…

Honore de Balzac – Gizli Başyapıt

Önsöz/giriş kısmında sonu ile alakalı üstü kapalı bir bilgi verilmeseydi daha bir etkilenmiş olarak kalabilirdim. Konu güzeldi ama sanat ile bağım çok zayıfladığı için hikayeye kendimi tam veremedim. Çok kısa bir öykü yaklaşık 50 sayfa, ve de çok fazla bir olay örgüsü olmadığı için konusundan bahsetmeyi uygun bulmuyorum. Fakat “Sanat nedir?” sorusuna ışık tutan cümlelerinin olduğunu söyleyebilirim.

Daniel Klein – Her Keşfettiğimde Değiştiriyorlar Hayatın Anlamını

Aslında bu bir seriye ait sayılabilecek bir kitap, ben de set olarak almıştım. Felsefeyi mizah, karikatür ve özlü sözlerin yorumlama yoluyla anlatmaya çalışan bir seri. Bu kitap da özlü sözler yoluyla anlatılmış fakat bilgiler bölük pörçük kaldığı için, fikir olarak güzel olsa da pratikte pek bir şey öğrenemediğimi düşünüyorum.

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna

İlk okuduğum kitabı İçimizdeki Şeytan’dı. Onun tesiri bende daha büyüktür. Fakat bu kitapta da hayata dair çok güzel tespitler vardı. Çok güzel bir alıntı paylaşmak istiyorum kitaptan:

“Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatıyla öteye geçiveriyoruz?”

Agatha Christie – Beklenmeyen Misafir

Okuduğum ikinci Agatha Christie romanıydı. İlkini uzun zaman olduğu için hatırlamıyorum fakat bu kitabın sonu ne kadar şaşırtmacalı olsa da arka planı zayıf olduğu için başka kitaplarını okumayı düşünmüyorum. Karakterler ve özellikleri çok sığ kalmış. Öyle arada kafa dağıtmak için okunabilir.

Peyami Safa – Biz İnsanlar

Kitabın son sayfasında ağlayacakmışım gibi içime bir yumru oturdu. Çok güzeldi. Fikirsel olaylara çok takılmadan roman okumak için roman okuyacaksanız bile çok güzel. Safa, milliyetçilik, vatanperverlik, kadın-erkek ilişkileri hakkında fikirlerini ifade ederken; ahlaken ve kültürsel olarak yozlaşmış bir toplum resmi çiziyor. Yer yer dilinin güncel olmamasından dolayı zorlansam da eğer tam olarak güncel bir şeklini okumuş olsaydım bile aynı zevki alamayacağımı düşünüyorum. Bazı karakterlerin fikirlerinin dönüşümü yani o anda ki fikirlerinin ilerleyişi o kadar güzel anlatılmış ki…

Aralık 2020 Okumalarım’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: