Kartpostal Distopyası

Kartpostallar yeniden popüler olsa; kitaplıklarındaki kitapları yayınevlerine, boylarına, yazarlarına, belki de renklerine göre dizen insanlar, merakları olsaydı kartpostalları da renklerine, temalarına, mekanlarına göre kategorilere ayırırlardı tahminimce.

Aynı yayınevinin bütün kitaplarını koleksiyon yapanlar (kitap ne içindir ki başka?!), beğenip beğenmediklerini ayırt etmeden bütün kartpostalları satın alırlardı.

Sonra da kartpostal koleksiyonlarının büyüklükleriyle övünenler, çekilişler yapıp “aynı” kartpostalı birilerine gönderenler olurdu. Olurdu, eminim…

Bu kartpostal distopyasında belki de, birkaç tane gerçekten beğendiği, onlar için anlam ifade eden, baktıklarında onları belki bir yerin kokusunu, belki de bir bayramın heyecanını yaşatan kartpostalları satın alan ve onları itinayla o “kem” gözlerden saklayan insanlar olurdu. Belki aldıklarının arkasına birkaç satır bir şeyler yazarlar, ama başkaları için değil, gelecekteki kendileri için.

Daha sonra, bu “akım”ı başlatanların ‘sayesinde’ kartpostallar; “sıradan” insanların, belki 4 taksit yaptırdıkları giyim, kozmetik, elektronik, kırtasiye siparişlerinin, geç geldiği için internette sızlandıkları ama yine de muhtaç oldukları muhtelif kargo şirketlerinden kargoları gelip hunharca paketlerini açtıklarında, kargolarının içinden çıktıkları zaman (sürpriz yumurta gibi ama o kadar mutlu edemeyen) belki de şöyle bir göz atılıp ertesinde çöp kutusunda kıvrılıp kalacaklar.

Her şeyin tüketim malzemesi haline geldiği bu zamanlarda onlar her geçen gün parça parça değişen ve yokluğa karışan anılarımızda yaşamaya, arada bir aklımıza gelip bizi nostaljik hissettirmeye devam etmeliler…

Elimde olan birkaç kartpostaldan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: