The Others Film Yorumu

Death of a loved one can lead people to do the strangest things.

Mrs. Bertha Mılls

Herkese selam!

Bu akşam korku/dram/gizem kategorisinde bulunan 2001 yapımı The Others (Ötekiler) filmi ile alakalı yazmak istiyorum. Film analizi yapacak kadar film izlemiş değilim ya da teknikler ve psikolojik tarafına da hakim olduğumu söyleyemem fakat kendimce bir şeyler yazacağım.

Kısaca konusundan bahsedecek olursam, İngiltere’de bir adada malikanede bir kadın ve çocukları yaşamaktadır. Ve kadın (Grace) evine hizmetçi almak için ilan veriyor. Fakat sonradan posta kutusunda kalan ilan mektubundan anlaşılacağı üzere ilan henüz yerine teslim edilmeden kapı çalınıyor ve bilin bakalım kimler geliyor! BAM! Bahçıvan, hizmetçi ve dadı olacak üç kişi daha ne için geldiklerini bile açıklamalarına gerek kalmadan ev sahibesi tarafından içeriye davet ediliyor. Yalnız evde garip kurallar var, bir kapı kapanmadan diğeri açılmayacak, ses çıkaran hiçbir aygıt ya da eşya kullanılmayacak; ev sahibesinin migreninden ötürü. Ve çocukların bulunduğu yerlerde perdeler hep kapalı kalacak çünkü çocukların güneş ışığına ciddi şekilde alerjileri var ve gördükleri takdirde yara çıkarıp ölecekleri anneleri tarafından söyleniyor. Savaş zamanlarından kalma bir alışkanlıkla elektrik kullanmıyorlar. Ev sahibinin kocası ise savaşta ve evde yok. Bir gün birisi tarafından açık unutulan bir kapı yüzünden evde ağlama sesi yankılanıyor. Anne bir o odaya bir bu odaya çocukları mı ağlıyor diye koşturmakta fakat ağlama sesinin onlardan gelmediği ortaya çıkıyor. Velhasıl kelam, filmi tamamıyla anlatmayacağım çünkü gizem kısmı kaçabilir. Biraz analiz etmeye çalışacağım. Bundan sonrası filmin sonuyla bağlantılı olduğu için spoiler içerecektir.

Aslında yukarıda film afişinin altındaki, filmde dadının söylediği, alıntıyı insanların sevdiklerinin ölümü onları en garip şeyleri yapmaya sürükleyebilir diye çevirebiliriz. Ve bu alıntının ışığında filme baktığımız zaman, evin; travmatize olmuş bir insanın zihnini, odaların ise çeşitli dönemlerdeki anılarını simgelediğini söyleyebilirim. Ve bu anıların birbirine karışıp bir bütün oluşturmasına izin yok çünkü bir kapı kapanmadan diğerinin açılması yasaklanmış durumda. Bu durumda Grace’in travmatik olaylar yaşadığını anlayabiliriz ev içindeki garip kurallarından ötürü.

Bir ara savaştan dönmüş babanın Grace ile bulunduğu bir sahnede savaşın yarattığı o donuk, ayrıca travmatize olmuş insan ile karşılaşırız. Grace,

What were you trying to prove by going to war? Your place was here with your family. I loved you, but that wasn’t enough, was it? You want to leave not because of the war, you want to leave me.”

derken aslında yine travmatik bir anısına karşı serzenişte bulunuyor ve onu yani anısını serbest bırakıyor (baba ertesi sabah gitmiş oluyor).

Sometimes the world of the living gets mixed up with the world of the dead.

Üçüncü alıntıda ise diyor ki, “Bazı zamanlar, yaşayanların dünyası ile ölülerin dünyası karışabilir”. Yani ölülerin dünyası bizim geçmişteki anılarımız, yaşayanların dünyası şuan ki bilinç durumumuz diye yorumlayabilirim. Ölülerin yaşayanların dünyasına girme girişiminin olduğu sahnede yani o hizmetlilerin aslında 1891 yılında veremden öldükleri fotoğrafını bulduğunda Grace, çocuklarını kurtarmaya çalışır. O sırada çocuklar ise tekrar savaşa giden babalarını aramaya bahçeye çıkmışlardır. Uzaktan evden kovulan hizmetlilerin geri geldiğini gören çocuklar çığlığı basıp eve koşarlar. Yavaş yavaş travmalar ve korkular su yüzüne çıkmaya başlamıştır artık.

Buradan filmin sonunda bir çeşit ruh çağırma ayini ile katarsis yaşayan Grace en sonunda onu aslında ölülerin diyarına sürükleyen anısını hatırlar. Bundan sonra huzurla yaşamaya devam edecektir, bir ölü olarak.

Evet son paragrafın öncekilerden kopuk bir anlatımı olduğunun farkındayım fakat filmi merak edenler için bir sürprizcik kalsın istedim, bari onu söylemeyeyim dedim 😀

We must all learn to live together. The living and the dead.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka yazılarda görüşmek üzere…

The Others Film Yorumu’ için 4 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: