Haziran’dan Geriye Kalanlar

İZLEDİĞİM FİLM: JOJO RABBIT

jojo rabbit

 

Ana karakter Johannes Betzler, Nazici bir çocuk, annesi ile birlikte yaşamaktadır. Filmde babasının savaşta olduğu söyleniyor. Jojo, aslında evlerinde Yahudi bir kızın saklandığını öğrendiğinde yavaş yavaş yahudi ve ari ırk hakkında sorgulamalara başlıyor. Tabi filmde olaylar geçerken de Jojo’ya kendi iç sesi olarak konuşan Hitler tiplemesi ortaya çıkıyor. Taika Waititi, filmin yapımcısı ve Hitler karakterini canlandıran kişi, ve bir yahudi 😀 Annesi ile ilgili sahnelerde görülebileceği gibi, annesi savaşa sıcak bakmayan anti-nazi bir kadın, her ne kadar bunu belli edemese de.

Baş karakter Jojo’nun gözünden savaşın gereksizliği, insanların soyut şeyler uğruna canlarını çöplükte bulmuşlar gibi birbirlerini öldürmelerinin, insan ruhundaki yarattığı korkuyu, yıkımı ve acıyı görüyoruz.

Savaşın kötülüğü, en iyi, bir çocuğun gözünden anlatılabilirdi.

OKUDUĞUM KİTAP: DİRİ GÖMÜLEN – SADIK HİDAYET

diri

Tam saymadım ama 8-9 kadar hikaye var kitapta. İlk hikaye olan diri gömülen hikayesi intihar ile alakalı idi. Ve bu kadar içe işleyen bir hikaye okudum mu daha önce hatırlamıyorum. Bir ruh durumunun bu kadar çok düşünceyle anlatılması beni çok etkiledi. Buraya kitaptan bir alıntı bırakayım, o kendini daha iyi anlatır 🙂

Artık ne arzum kaldı, ne de kinim. İçimdeki insanı yitirdim. Kaybolsun diye de bir yere bırakıverdim. Hayatta insan ya melek olmalı, ya doğru dürüst insan, ya da hayvan. Ben onlardan hiçbiri olmadım. Hayatım ebediyen kayboldu. Ben bencil, acemi ve zavallı olarak dünyaya gelmişim. Şimdi artık geri dönüp, başka bir yolu seçmem imkansız. Bundan böyle bu anlamsız gölgelerin peşinden gidemem. Yaşamla yaka paça olamam, güreş tutamam. Sizler, gerçekte yaşadığınızı zannediyorsunuz. Elinizde hangi sağlam kanıt ve mantık var? Ben artık ne bağışlamak, ne bağışlanmak, ne sola ne de sağa gitmek istiyorum. Gözlerimi geleceğe kapayıp, geçmişi unutmak istiyorum.

DİNLEDİĞİM ŞARKI: X AMBASSADORS – ZEN

Bu ay bu gruba takmıştım. Daha önce bir kaç şarkısını dinlediğimi hatırlıyorum. Bu ay böyle oturdum bütün albümlerine göz attım, favori şarkım baya var ama şuan içinde bulunduğum ruh halinde bu şarkı uyuyor, bence bir çok insana da uyacak bir şarkı. Someone gimme f.cking ZEN!

İZLEDİĞİM YOUTUBE VİDEOSU: Personality-based Study Tips – MED SCHOOL INSIDERS

Bu video çok ilginçti gerçekten. Videoda anlatılara göre 4 temel insan tipi var. İçsel beklentileri ve dışsal beklentileri karşılayıp karşılamamasına göre Upholder, Obliger, Questioner, Rebel diye 4 farklı kombinasyon oluşturuyorlar.  Bunlardan Upholder, hem içsel hem de dışsal beklentileri karşılayan tip. Rebel ise ikisini de karşılamayan tip. Örneğin, Rebel tipinin mottosu, “ne istersem, onu kendi yöntemimle yaparım. Eğer beni bir şey yapmaya zorlarsan ya da bu kişi kendim bile olsam, o işi yapmaya daha az gönüllü olurum”, gibi. Ayrıca kendinizin hangi tipe girdiğini öğrenmek isterseniz video açıklamasında link var.

Video için link burada.

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Daha verimli yeni bir ay geçirmek dileğiyle 😀

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: