Mayıs’tan Geriye Kalanlar

İZLEDİĞİM FİLM: GIRL WITH A PEARL EARRING

2003 yapımı, türü dram olan ve Johannes Vermeer isimli ressamın biyografisini konu edinen bu filmin IMDb puanı 6,9. Aslında, bir sinema ile ilgili instagram sayfasında, bir alıntı paylaşmaları üzerine haberim oldu filmden, alıntıyla filmde karşılaştığımı hatırlamasam da filmi izlediğim için mutlu oldum 🙂 İnci Küpeli Kız resmini hepimiz illa ki bir yerlerde görmüşüzdür. Bu film de aslında bu resmin hikayesini anlatan bir kitaptan uyarlama. Bir yerde okuduğuma göre tablodaki kızın evin hizmetçisi olduğu haricinde hakkında çok az şey biliniyormuş ve bu konulara ışık tutmak amacıyla kitabı yazılmış. Scarlett Johansson’ın gerçek tablodaki kıza benzemesi de müthiş bir durum bence. Ayrıca Johansson’ın senaryo gereği fazla konuşmaması tüm film boyunca topu topu 20 cümle konuşup, geri kalanın jest ve mimiklerine yüklenilmesi; oyunculuğunun -henüz yirmi yaş civarında- ne kadar iyi olduğunu da gösteriyor. Bu da zaten BAFTA ve Altın Küre kazanmasını da açıklar.

di-QVAD.png

OKUDUĞUM KİTAP: KAYGI KAVRAMI – SOREN KIERKEGAARD

kaygi_kavrami_12

Bu kitap aslında okurken baya zorlandığım bir kitaptı. Başlangıçta mevrus günah’ı kendisine konu eden kitap, Adem ve Havva’nın durumunun analizi, onların işlediği günahın kaygı ile ilişkisi inceliyor. Açıkçası okurken çok fazla kendi kendime konuşarak anlamaya çalıştığım bir kitaptı. Kierkegaard’a başlangıç kitabı değil kesinlikle. başka kitaplarını aldım. Hepsini okuduğumda belki toplu bir inceleme yazarım.

DİNLEDİĞİM ŞARKI – FLORENCE + THE MACHINE – AS FAR AS I COULD GET

Bu şarkıyı ilk dinlediğim zamanlarda ne kadar yaşlandığımı hissetmiştim. Karanlık bir korku/dram tünelinden (!?) geçer gibi bir his-görüntü veriyor bana bu şarkı. Hayatını bir şarkıyla anlat deseler bu şarkıyı söylerdim.

İZLEDİĞİM YOUTUBE VİDEOSU: “Psikolojinin Kaçıncı Krizi: Tekrarlanabilirlik” – Dr. Tolga Yıldız

Psiart, bağımsız gönüllülerden oluşan psikoloji öğrencilerinin oluşturduğu bir topluluk. Onların organize ettiği bu konuşamaya ben de katılmıştım ve inanılmaz güzeldi yani çok kefilim yani nasıl anlatırım bilmiyorum ama o kadar güzel bir konuşmaydı ki hayatımda dinlediğim en güzel konuşmalarda ilk beşe girdi. Bunu size şimdi haber vermek rast geldi..

Link Burada.

Kesin izleyin yani. Psikolojide yapılan deneylerin tekrar edilememesinden makalelerin yazılırken yayınlanırken dönen oyunlardan bahsediyor. Ama çok ilham verici yani çok amin.

Evet arkadaşlar son cümlemden anlayacağınız üzere aklımı kaçırdım 😀

Ama izleyince beni anlayacaksınız 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka yazılarda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: