Halil Cibran – Deli Kitabından…

Bugün, okuduğumda çok beğendiğim, kendimle özdeşleştirdiğim ve belki de kitabın anladığım tek bölümü olan Yedi Benlik adlı bölümünün bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum. Bende ki kitap Erasmus Yayınları’ndandı.

Halil Cibran’dan okuduğum ilk kitaptı, genelde Meczup diye geçiyor kitabın ismi ve bence de daha anlamlı oluyor çünkü meczup’un sözlük anlamını ‘deli’ kelimesi tam karşılamıyor. Kitabı aylar önce okumuştum fakat telefonumda fotoğrafını buldum bu bölümün, oradan aklıma geldi paylaşmak…

 

Sükunetin hüküm sürdüğü gecenin en kuytu saatlerinden birinde, tam uykuya dalacağım sırada, yedi benliğim kendi aralarında fısıldanmaya başladılar.

İlk Benlik: “Uzun yıllardır burada, bu delinin içinde, gün ışıdığında kederini yineleyip, gecenin zifiri karanlığında elemlerini tekrar hissettirmekten başka hiçbir şey yapmadan burada oturdum durdum; artık isyan ediyorum, bu halde yaşamaya devam edecek gücüm kalmadı.”

İkinci Benlik: “Senin talihin benimkinden daha ak, dostum, çünkü bana bu delinin keyifli benliği olmak düştü. Onun kahkahalarıyla güler, mutlu saatlerinde şarkı söylerim ve üç kanatlı ayaklarla raks eder gibi onun ışıltılı düşünceleriyle raks ederim. Böyle sahtekar bir varlığa karşı isyan etmenin benim hakkım olduğunu düşünüyorum.”

Üçüncü Benlik: “Yabani arzuların ve hayali duyguların ateşleriyle yanan bir aşk olan benliğe ne dersiniz? Bu deliye isyan etmesi gereken aşk arsızı benim.”

Dördüncü Benlik: “Tüm benlikler içinde en dertli benlik benim, çünkü ben menfur bir nefret ve yıkıcı bir garez dışında hiçbir şeye sahip değilim. İçinde bulunduğu bu deliye verdiği emeklere isyan etmesi gereken benim. Cehennemin karanlık mağaralarında doğmuş olup tufana benzeyen benlik.”

Beşinci Benlik: “Hayır! O benim; düşünen benlik, tuhaf benlik, aç ve susuz benlik, bilinmeyen ve henüz yaratılmamış olan şeyler üzerine kafa yoran benlik; isyan etmesi gereken benlik benim, sizler değilsiniz.”

Altıncı Benlik: “Ben, gayretli benlik, garip emektar, sabırlı elleri ve arzulu gözleriyle görüntülerden günleri yaratan, şekilsiz maddelere yeni ve ölümsüz şekiller veren ben, bitmek bilmez enerjisi olan bu deliye isyan etmesi gereken benlik benim aslında.”

Yedinci Benlik: “Önceden tasarlanmış bir yazgısı bile olmayan ben varken, bu deliye isyan etme hakkından çok uzaktasınız siz. Hiçbir şeye sahip değilim, herhangi bir şey yapmayan, siz hayatı yeniden biçimlendirirken ıssızlıkta oturup bekleyen, hiçbir zaman hiçbir yerde olmayan benliğim. Başkaldırması gereken siz misiniz yoksa ben miyim, arkadaşlar?”

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Halil Cibran – Deli Kitabından…’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: