Kitap Okumak İçin Motivasyon Yaratmak: 2/2

Daha önce birinci bölümünü yazdığım yazımın ikinci bölümü ile devam ediyoruz,

  • Kitapları mümkün olduğunca tek tek satın almak. Yani bence en değerli madde bu olabilir. Ben bunu yazarken 4 kitaplık bir kargo bekliyorum. Fakat, konuları açısından birbirinden farklı olmadığı için (hepsi felsefe kitabı; 3ü aynı yazardan, bir tanesi farklı) ve de stok konusunda şu sıralar sıkıntı çıkarsa alamam ve benim için şuanda okunması önemli kitaplar olduğu için aldım. Ama mesela farklı konularda ve türlerde kitaplar aldığım zaman kesinlikle ve kesinlikle aldığım bütün kitapları arka arkaya bitiremiyorum. O yüzden ya tek kitap alın ya da tek türde/konuda kitap almanızı tavsiye ederim.

 

k2.jpeg

 

  • Arkadaşlarla ya da bir okuma grubuyla beraber kitap okumak. Bence ne yaparsanız yapın birileriyle beraber yapmak, işi daha eğlenceli hale getiriyor. Özellikle okumak zorunda kaldığınız ya da çok severek okumadığınız kitapları başkalarıyla beraber okuyup tartışmak, hem kitabı daha sonradan hatırlama konusunda hem de okuma sürecinde kitabı yarım bırakmamayı sağlayabilir.

 

  • Kütüphaneyi kullanmak. Özellikle ilk kez bir yazarı okuyacaksanız; dilini, akışını bilmiyorsanız kütüphaneden o kitabı almak önceliğiniz olmalı. Hem beğenmeyip yarım bıraksanız dahi o kitap kitaplığınızdan size stres yollamaz 😦

 

  • E-Kitap olarak okumak. Bu da yukarıdaki maddeyle aynı şekilde herhangi bir maliyete katlanmaksızın, telif hakkı olmayan kitaplara, başlamak bence o, o kadar para verdim okumam lazım hissinin altında ezilmeden ayakta kalabilmek için etkili bir yöntem.

 

Ek Madde: Eğer zor (akademik, bilgi yüklü, bir bilim dalı ile alakalı) kitaplar okuyorsanız kendinize daha fazla zaman tanıyın. Kitapların altını çize çize okumak, ikinci kez okumayı önleyebilir ya da daha ileri bir tarihe öteleyebilir. Okuma bittiğinde kitap içinize siner ve huzurla kitabı kitaplığınıza yerleştirirsiniz 🙂

 

Bunlar benim fikirlerim idi. Daha fazla fikir için tavsiye ettiğim iki kaynak var biri Reading Slump’tan Nasıl Çıkılır? diğeri de Şeyma Ünal’ın  Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? videosu.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, başka yazılarda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: