Kitap Okumak İçin Motivasyon Yaratmak: 1/2

Merhaba!

Sanırım okumaktan en zevk aldığım yazılar ya da izlemeyi sevdiğim videolar kitap okuma alışkanlığı ile alakalı olanlar. Hala alışkanlık haline getiremesem de bu yolda bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Bu yazımda, kitap okuma alışkanlığı edinmekle alakalı değil de, kitap okumak isteyip de okuyamadığınız zamanlarda ne yapabilirsiniz onunla alakalı yazacağım.

  • İlk olarak elinizdeki hemen ya da uzun vadede okumak istemediğiniz ve size yük olduğunu düşündüğünüz kitapları kitaplığınızdan çıkarın. Kitaplığınızda olan kitaplar elbet bir gün kendilerini okutuyorlar. Fakat elinizden çıkardığınız anda artık onlara ulaşma şansınız yok. Çoğunlukla elden çıkarılacak kadar gözden düşen kitaplar tekrar alınmıyor. O yüzden o kitabı aklınızdan temelli çıkarın.

 

  • Eldeki kitapları bitirmeye çabalamak. Mümkün olduğunca eldeki kitaplara şans vermek. Bir kitaptan ötekine atlayabilirsiniz, olsun yine de bir gün o kitabın biteceğine inanın.

 

k1.jpeg

 

  • Kitap ile ilgili yorumları okumak. Aslında bunu kitap almadan önce yapmak daha faydalı ama en azından elinizdeki kitap hakkında olumlu yorumlar okumak da heyecanınızın ve motivasyonunuzun artmasına sebep olabilir.

 

  • Ölmeden önce okunacak ya da sene içinde okunacak kitaplar listeleri yapmayın. Akışa göre hareket edin. Sizin için okunması gereken kitaplar ve başkalarının listeleri aynı olmak zorunda değil. Kendinizi özgür bırakın. Çünkü bir kitap okurken bile içinde illaki en az bir kitaba gönderme yapılır. Oradan zincirleme bir şekilde başka okunacak kitaplar çıkarabilirsiniz. Zaten öyle listeleri görünce içinizi stres kaplamaması mümkün değil. Başkalarından kitap görüp, ben bunu okumalıyım diye kitap alınmasını anlamıyorum. Çünkü her şeyin bir zamanı var. Yeri geldiğinde o listelerdeki kitaplara illa ki yolunuz düşer 🙂

 

Birinci bölüm bu şekildeydi, ikinci bölümü de çok geçmeden yayınlayacağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüşmek üzere 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: