Nasıl Daha Etkili Yeni Yıl Hedefleri Koyabiliriz?

New year resolution dediğimiz hedefler ya da istekler konusunda pinterestte biraz arama yapınca karşıma gelenler hep çok yüksek hedefler(sigarayı bırakma, kilo verme, ) var. bunlar aynı zamanda belki bir sene gibi o tip hedefler için kısa bir sürede yapılamayacak şeyler ve bunları deneyip deneyip başarısız olduğumuzda da artık yeni yıla girerken/ yeni yıldan çıkarken capslerine gülerken bir anda da ağlamaya başlayabiliriz.

bence bu hedefler bir listeden ziyade bir plan gibi olmalı yani aşamaları olmalı. ve bunları yazmalıyız ki hangi aşamada takıldık neden takıldık nasıl değiştirebiliriz onu tespit edebilmek için.

bu resolutionlar genelde ikiye ayrılıyor. ruhsal gelişme ve de fiziki gelişme. ruhsal gelişme de olumlu davranışları arttırmak ya da olumsuz davranışları hayatımızdan çıkarmak. ne kadar da kolay oyle değil mi yıllar boyu kendinizi sevememişsiniz ve biri size diyor ki love yourself, don’t beg someone to stay, accept what cannot be changed. yuh yani kaç yaşına gelmişsiniz senelerdir kullandığınız davranış kalıplarınızı tak diye kırmanızı istiyor. evet fikir güzel ama o, o kadar kolay değil be gülüm.. o yüzden özellikle davranış kalıplarınızda kırmak istediğiniz bir şeyler varsa öncelikle bir psikolojik danışmana gitmenizi ama yok ben gitmem sevmem pisikolok misikolok derseniz de, şöyle yapılabilir; boş bir kağıda hayatımda değil kendimde — çünkü senin bakış açında biter her şey hayatımda hep olumsuzluklar yaşadım dediğinde bile başkası geliyor diyor ya buna da ağlanır mı canım. işte orada göreceli olmasının sebebi bakış açısı. sen bakış açını değiştirirsen hayatın da değişecek, geçmişin o kadar dipsiz, geleceğin o kadar karanlık görünmeyecek. tabi bu demek değildir ki sen zor şeyler yaşamadın. yalnızca yapabileceklerine odaklanabilmen için bu bakış açısı olayını kazanman lazım — değiştirmek istediğim bir şey yaz. altına da büyük harflerle “” içinde şu döngümü kırmak istiyorum şu davranışımı değiştirmek istiyorum. diye yaz, “isterdim”  yazma çünkü zaten bir şeyleri değiştirmek hep senin elinde. kendini sahiplen davranışlarını sahiplen, yaptığın kötü şeyleri ve iyi şeyleri de sahiplen, geçmişini pişmanlık, acı, keder ve utançlarla dolu olduğu için ondan kurtulmaya çalışma çünkü kurtulamazsın o sensin, seni bugünkü sen yapan.

her neyse başlığı atıp yapmak istediğimiz şeyi yazdıktan sonra,

  • bunu neden yapmak istiyorum?
  • bunu yaparsam bu bana ne sağlar?
  • eğer yapmazsam bu bana ne getirir?

sorularını sormak.

en sonunda özellikle 3. şıkka vereceğiniz cevap çok önemli o soruda asıl ihtiyacımız olan şeye yaklaşmış olacağız. bu sonuca göre de belki o ihtiyacımızı karşılamak için kendimize koyduğumuz hedefin ne kadar da yetersiz ve de işlevsiz olacağını göreceğiz. ve böylece hedeflerimizi daha akılcı, daha ulaşılabilir, daha spesifik hale getirebiliriz. bunun sonucunda da ağlayarak, kaybolan yıllar şarkısını söylemeyiz belki.

ve bu yazıyı yazdıktan sonra tekrar pintereste baktım ve bu, kabaca çevirirsem, nasıl hedeflerinize tutunabilirsiniz isimli pini buldum.

New Years Resolution_ How To Keep Your Momentum Going

fotoğraf kaynağı: https://www.think-confidence.com/new-years-resolution/

okuduğunuz için teşekkür ederim.

yeni yıl daha çok olumlu duygular yaşadığımız, daha pozitif bakabildiğimiz bir yıl olur umarım.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: