yeni yıl gelirken gelen kendine çeki düzen verme isteği

selam

yeni yıla girmemize 1 ay kalmışken bu yıl hayattan ne istiyorum değil ben kendimde nelerin değişmesini isterdim ve bunun için neler yapabilirim temalı bir DO IT YOURSELF bakış açısı kazanmak istiyorum.

genel olarak pasif agresif bir şekilde bu ben de niye yok şu ben de niye yok diye hayıflanıp hiç bir şey yapmamam üzerine belki de gerçekten istediğim şey bu değildir başka bir şey istiyorumdur fakat bu değiştirmeyi istediğim görünürdeki şey sadece bir araçtır diye düşündüm.

dün Dr. Alp Karaosmanoğlu’nun Hepsini İstiyorum, Hemen İstiyorum isimli kitabını bitirdim.

ne hatırlıyorsun ne anlattı bu kitap sana derseniz işte orada bir şey diyemem.

bu demek değildir ki kitap çöp.

yalnızca benim öğrenme tarzım daha farklı ben bir şeyler öğrendiğim zaman hatırlamam fakat aynı temada bir şeyler yazarsam okuduğum kitabın etkisini satırlarımda hissedebilirsiniz.

gelmek istediğim nokta aslında şu, kendinizi biraz serbest bırakın. ben kilo vermek istiyorum ben ünide derece yapmak istiyorum vs. hedeflerinizi bir salın artık.

şu son bir ay kendiniz, kendi itkileriniz, olmazsa olmaz diye tutturduklarınız hakkında düşünün. ben neden kilo vermek istiyorum? ben niçin başarılı olmak istiyorum? eğer başarılı ya da zayıf olursam bu bana ne kazandırır? olamazsam ne kaybettirir? belki o asıl ihtiyacınızı tatmin etmenin başka kolay yolları da vardır.

işte bunun cevabını vermek için kendinize meydan okuyun ve kendinize sadece bunun için meydan okuyun. şu kadar yer gezeceğim şu kadar kitap okuyacağım şu kadar para biriktireceğim bilmemne kendimi aşacağım vb. hedefler belirliyorsanız kendinize ilk önce ben bunu ne için böyle yapmak istiyorum diyin.

mesela ben yeni yılda paramı daha çok kontrollü harcamak istiyorum. peki neden? çünkü henüz çalışmıyorum ve elime az bir para geçiyor. gerekli yerlere öncelik vermezsem daha sonra evdekilerle çatışıyorum ve ben huzursuz oluyorum. sonuçta elde etmek istediğim daha konforlu ve rahat bir yaşam ve bu bana şu hissiyatı veriyor; ben paramı kontrol etme konusunda iradeli ve yeterliyim. eğer kontrol etmek için kendimi teşvik etmezsem ne olur? huzursuz olurum daha sonra bu sıkıntıyı genele vurup ben zaten hep sıkıntı çektim hayatım boyunca ve bu iradesiz davranışımla daha da çok çekerim. ben çok güçsüz ve berbat bir insanım, hiç bir şeyi düzgün yapamıyorum diye abartı olarak görebileceğiniz bir kısır döngüye sokuyorum kendimi. bu yalnızca bir örnek bu sorgulama olayını yapmanız için böyle bir uç örnek olmanıza da gerek yok.

bu yazı baya imla ve yazım kurallarına dikkat etmediğim salaş bir yazı oldu. okuma deneyiminizi olumsuz etkilediyse üzgünüm.

bu hedef koyma olayını nasıl yapabiliriz onun üzerine de bir yazıyı yarın paylaşacağım.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: