DIY El Yapımı Defter

 Selaaamm!!

Bugün size uzun zamandır haberdar olduğum fakat bugün kolay bir versiyonunun videosunu izleyip yaptığım defterimin yapım aşamalarını göstereceğim.

İhtiyacımız olan malzemeler:

 • Nasıl tarzda istiyorsanız öyle çeşitli kağıtlar
 • Sağlam bir ip, ben daha güzel gözüksün diye altın rengi panç ipi aldım.
 • Ataş
 • Kağıtları delmek için sivri uçlu bir alet (burada çatal o işlevi görüyor.)
 • Cetvel
 • Makas
 • Kalın bir iğne
 • Dekorasyon için renkli bantlar (isteğe bağlı)

IMG_20190525_185144

Öncelikle kırtasiyeden renkli dosya kağıtları aldım, kareli defter kağıdı, kraft kağıtları, dosya kağıdı ve son olarak suluboya da yapmak istediğim için suluboya kağıdı koydum. Sonuçta olabildiğince fazla çeşitte kağıt olsun elinizde.

Daha sonra kağıtlara istediğim boyutları çizdim ve kesime hazırladım. Boyut olarak Field Notes markasının End Paper defteri çok hoşuma gittiği için onun boyutlarına göre ayarladım. Defter 8,9 x 17,8 cm boyutlarında. Tabi biz kağıtları ikiye katlayacağımız için eni 2 katına çıkarıyoruz yani 17,8 oluyor.

IMG_20190525_190315

Boyut olayını ayarladıktan sonra kağıtları kesiyoruz, istediğimiz sıraya koyup düzgünce ikiye katlıyoruz ve dikerken kaymaması için ataşla tutturuyoruz.

Daha sonra katladığımız yerden, dikiş yapacağımız 3 noktayı cetvelle ölçüp bir tane ortaya, alt tarafın 2 cm üstünden ve üst tarafın 2 cm altından noktalar belirleyip oraları deliyoruz.

IMG_20190525_192849

Yalnızca, deldiğimiz yerlerin katlanma çizgisinin üzerinde olduğuna özellikle dikkat etmeliyiz. Yoksa dikişimiz güzel durmaz. İpliğimizi iğneye geçirdikten sonra orta noktadan ve defterin iç tarafından iğneyi sokup daha sonra, alt ya da üst farketmez, diğer noktalardan da geçirerek dikmeye başlıyoruz. Örneğin üstten geçirdik diyelim dışarı üst taraftan içeriye geçirdikten sonra tekrar orta noktaya geçirip dış tarafa geçiyoruz. Bu sefer dış-alt taraftan iç tarafa geçirdikten sonra isterseniz ikinci bir defa daha alt ya da üst için aynı işlemi tekrarlayıp sağlamlaştırabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra ipi iğneden çıkarıp düğüm atıyoruz. Ve tatataam, defterimiz bitti!

WordPress’in ücretsiz versiyonunu kullandığım için video atamıyorum fakat umarım anlaşılır bir şekilde anlatabilmişimdir.

Son olarak defterimiz bu şekilde:

IMG_20190525_195339IMG_20190525_195331

Öğrendiğim videoya gitmek isterseniz: Easy Binding Tutorial for Beginners

Merak edip okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka yazılarıda görüşmek üzere.. 🙂

 

DIY El Yapımı Defter’ için 2 yanıt

Add yours

  1. Aslında biliyor musun, yetenekle alakası yok. Normalde dikiş dikmeyi bile bilmiyorum yalnızca baya basit bir dikiş ve güzel anlatan birine denk geldim 😅

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: