Suluboya 101 #part2

Selamlar!!

Bu sıralar kendime teknik öğreneceğim, yeter artık kağıtlarım boşa gidiyor demelerimin sonunda çok şükür teknik videoları izledim. Öğrendiklerimi de sizlerle paylaşacağım.

Aşağıda çeşitli şekiller boyamalar göreceksiniz. O yeşil şey bant arkadaşlar. Artist bantım olmadığı için -henüz- elimdeki, bullet journal yapma çabalarımdan kalma, simli bantımı kullandım. Bunun amacı kağıdı bölümlere ayırmak ve bir de bu bantı suluboya kağıdının etrafına kenarlarından yapıştırılıyormuş; kağıt suyla birleşince bükülüp kırışmasın diye. Şimdi, bantın rengi ve kullandığım renklerin berbat uyumunu görmezden gelirsek tekniklere geçelim.

Bu yazıdaki bütün teknikler wet on dry ana tekniğinin bir parçası. Wet on dry ıslatılmamış kağıda boya yapmak demek.

Yukarıdaki fotoğrafta sol üst köşedeki resimdeki o sıçramış gibi görünen boyalar splatter tekniğinin bir örneği. Bunu yapmak için ilk önce boyayı ve suyu bolca kullanarak küçük bir yuvarlak boyuyoruz sonrada üffff diye üfleyince böyle ağaç dalları gibi şekiller ortaya çıkıyor. Bunu pipetle de yapabilirsiniz hatta daha kolay olur. Sağ üst köşedeki o çok hoşuma giden sıçratma tekniğinin ingilizcesi de tapping. Fırçası hafif su çokça boyaya buladıktan sonra fırçaya hafifçe vuruyoruz. Etrafa sıçrayabilir dikkat. Diş fırçası ya da flat fırçayı elimizle nasıl anlatsam bilemedim fışır fışır yaparak da aynı etki yapılabilir.

Sol altta, damlamış boya izleri olayının adı da drips. Bunun için bir noktaya fırçamızı değdirip kağıdı da dike yakın tuttuktan sonra o noktaya sürekli su yüklemesi yapıyoruz. O da bir süre sonra akıyor haliyle.

Sonra o çiçek şekli ve sağ en alttaki buğulu boyama pulling tekniği ile yapılıyor. Şöyle ki çiçekten başlarsak ilk önce fazla sulu olmayan kuru denebilicek fırçayla boyayı alıp çiçeğin yaprağındaki M şeklini yapıyoruz. Sonra fırçamızı tamamen temizleyip hafif su ile o boyalı kısma değdirerek yaprağın tam şeklini ortaya çıkarıyoruz. Buna pulling denmesinin sebebi boyayi çekerek o gradyant efekti verme. Sonra o sağ yandaki şekilde ilk önce yuvarlak boyuyoruz sonra yavaşça o yuvarlağa değdirerek etrafını suyla ıslatıyoruz. Zaten ordaki boya hafifçe dağılacak.

Bunun üzerindeki resim ise bulut yapma tekniği olarak öğrenmiştim. Siz daha yaratıcı şeyler için de kullanabilirsiniz. Normal gökyüzü yapar gibi boyayıp henüz ıslakken peçeteyle -her ne kadar ben yapamasam da- bulut şeklinde peçeteyi bastırıp orayı bulut efekti verebilirsiniz.

 

Önümüzdeki zamanlarda bu serinin devamı gelecek. Beğendiyseniz lütfen beğen butonuna basmayı ve yorum yapmayı unutmayın.

Hoşçakalın. İyi akşamlar.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: