Bullet Journal & Commonplace Book Hakkında

Merhaba.

Belki duymuşsunuzdur bullet journal’ı. Tam Türkçe karşılığı var mı bilmiyorum. Ben buna kendi kendine ajanda hazırlamak diyorum. Commonplace book da yeni duyduğum bir olay. Yani geçen senenin sonlarında duymuştum. Minimalist günlük sağolsun 😘. https://minimalistgunluk.com/tag/commonplace-book/ İşte onun bu defterle alakalı bir blog yazısını okuyunca dedim kendi kendime, zati ben bunu yapıyorum. Bir takvim falan eklemek lazım dedim. Neyse işte Commonplace book’da böyle sketchlerinizi, sevdiginiz şarkı sözlerini, kitaplardan alıntıları,film repliklerini, anlık fikirlerinizi kısacası herşeyinizi yazdığınız bir deftermiş. Eskilerden bu tip bir defteri yapan baya ünlü insanlar da varmış. Ben de hem yıl sonu geliyor dedim, yeni yılda böyle bir defter hazırlarım dedim. Yeni yıla kadar da araştırmalar yaptım, hala da yapıyorum.

Yalnız ben bu defteri hazırlamaya başladıktan sonra farkettim ki bullet journal’a kayıyorum. Yani Commonplace book yapmıyorum zaten ikisinin sınırları da çok belli değil. Çünkü bullet journal esnek bir olay. Sadece şunları şunları şu şekilde koymak zorundasın diye bir şey yok. İşte yeni yıla kadar defteriydi, kalemiydi, cartdı curtdu aldım işte sonra ‘page ideas’ denen şeyleri araştırmaya başladım. Yani ajandanin içine konulacak bölümler gibi bir şey. İşte weekly pages, budget list, trackerlar, gerek mental gerek habit işte. Ve bence bullet journal’ı bullet journal yapan şey de bu trackerlar çünkü genel olarak, okuduklarıma göre düzensiz hayata düzen getirme çabası bence bullet journal. Bir yabancı blog yazısında okudum mesela bullet journal ruh sağlığınızı nasıl düzenler diye, kızın terapisti kıza bullet journal yapmasını tavsiye etmiş yani şok oldum. Çok yaratıcı bir fikir ve iyileştirici olduğuna inanıyorum. Bullet journal nasıl yapılır derseniz bir defter ve kalem işinizi görür tabiki de. Ama oturup instagramda, pinterestte milletin yaptıklarına bakınca insan defterini şenlendirmek istiyor tabi. Bunun için gerekenleri -yani benim fikrime göre- başka bir postta yayınlarım muhtemelen. Bu olayın amacı hayatınızı kolaylaştırmak ve organize etmek, hedeflerinize daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamak, sonra yapılacak işlerinizi listelemek, göz önünde toplu bir şekilde bulundurarak sizi motivasyon vermesini sağlamak. Sonra trackerlar var dedik;

Nedir bu trackerlar?

Tracker, bir takip tablosu aslında. Bunun çeşitleri var işte; mood tracker var mesela, yaşamında hissettiğin butun duyguları birbirine yakınlıklarına göre grupluyorsun ve bir renk veriyorsun sonra istersen kare kutucuklari istersen şekilli şukullu şeyler çizip içini boyuyorsun. Habit trackerlar var işte edinmek istediğin bir alışkanlık var diyelim, her gün yapıp yapmadığına göre işaret koyuyorsun ya da boyuyorsun. Temel mantık bu.

Sonra future log, monthly log ve daily loglar var. Future log da o sene içerisinde yapacağın şeyleri planlıyorsun. Aynı şekilde aylık ve günlük de yapılıyor. Bunlar basic bullet journal kısmı. Onun haricinde birsürü eklenebilecek sayfa fikri var internette özellikle Pinterestte. Ben de orjinal ve “must have” yani bana göre kesin olması gerekenleri başka bir postta yazarım.

Sonuç olarak böyle bir deftere başlamak istiyorsanız eğer ilk senenizde kasmayın. Yanlışlar olacak, deneyip de beğenmediğiniz şeyler olacak, sayfayı yırtamayacaksınız, öyle şeyler işte. İlk sene deneme yanılma yoluyla gidin sonraki sene o hataları yapmamaya çalışırsınız.

Kısaca bullet journal ve (çok bahsetmesem de) Commonplace book böyle bir şey. Merak ettikleriniz olursa yazın aşağıya, biliyorsam cevaplarım, bilmiyorsam araştırıp öyle cevaplarım ama illaki cevaplarım. 😅😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: